Jizerka – Paličnik

Trasa obfituje w piękne, rozległe panoramy na Góry Izerskie i Karkonosze a będący kawałek poza szlakiem Jizerskiej Magistrali Paličnik – skalny punkt widokowy, zafunduje nam widoki na Biały Potok, Hejnice oraz pobliskiego Smrka.

Trasa Jizerka – Paličnik może mieć charakter pętlowy. Od 3 do 4 w zależności jaki wariant wybierzemy. Ostatnia pętla z Paličnikova cesta – czyli drogą na Paličnik funduje nam najładniejsze panoramy na szlaku. Na rozdrożu Prěděl znajduję się jedyna wiata w okolicy. Warto zebrać tu siły bo od tego miejsca Paličnikova cesta wznosi się dość stromo pod Klinovy vrch. Na zachodnim grzebieniu Klinovego Vrcha znajduje się skalny  punkt widokowy zwany Paličnik, dokładniej są to dwa potężne głazy połączone drewnianym mostkiem i zabezpieczone metalowymi barierkami. W latach 90-tych XX w. postawiono tam krzyż. Przy dobrej pogodzie mamy wspaniały widok na Frýdlantsko i północne zbocza Gór Izerskich. Kierując swój wzrok na wschód można zobaczyć też Bukovec i grzebień zachodnich Karkonoszy.

Przebiegliśmy ok 26 km. Zobacz ślad wycieczki.

Gastronomia

Na szlaku znajduje się kilka punktów gdzie możemy się posilić. Pomijając restaurację przy parkingu w Jizerce będzie to Kiosek/Promenada – mały punkt gastronomiczny na końcu Promenadni cesty (jak do tej pory nawet w środku tygodnia zawsze był otwarty). Można też zjechać do Horskiej Chaty Smedava.

Dojazd do Jizerki

W ostatnim czasie nie możemy trafić na sprzyjające warunki by przebiec z Orla wokół Granicznika do Jizerki. Śniegu jest za mało a to co napada jest podmywane przez wodę. Trasa staje się trudna i karkołomna. Szkoda.

Po stronie Czeskiej jest do dyspozycji kilka płatnych parkinków. Parking w Jizerce kosztuje 50 korn (płatne w automacie), po jego zapełnieniu można stanąć na parkingu przy pobliskiej restauracji – koszt 100 koron lub 20 zł (płatne u parkingowego). Alternatywą może też być parking w Horni Polubni koszt 50 koron.

 

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top